I den här bloggen kommer jag att från och med 5 Oktober 2010 att skriva om de uppgifter jag får ifrån min lärare Mattias i kursen Handelskunskap.

torsdag 28 oktober 2010

Uppdrag 2

Jag har nu fått i uppdrag att bestämma vad för resurser jag behöver och hur mycket det kommer att kosta.

Här är de resurser som jag behöver och kostaden för dom i 8 månader:

Kassaapparat. 700 kr/månaden. 700*8=5600 5600/10= 560 kr
Kortterminal. 300 kr/månaden. 300*8=2400 2400/10= 240 kr
Lokal. 5000 kr/månaden 5,000*8=40,000 40,000 kr
Jacuzzi. 2 stycken 300 000/10 = 300 00 kr
Massageolja för torr hud. 145 kr/st 145*10=1450kr 1450 kr
Sesamolja. 125 kr/st. 125*20=2500kr 2500 kr
handdukar. 69 kr/st. 69*40=2760kr 2760 kr
massagebord. 1999 kr/st. 1999*3=5997kr 5997/10= 600 kr
Speglar 799kr/st. 799*4=3196kr 3196 kr
Bastu. 2 stycken 30 000/10= 30 00 kr
ljus. 19kr/st. 19*40=760kr 760 kr
Rökelser. 2 stycken 140 kr
Badrockar. 179kr/st. 179*40=7160kr 7160 kr
Tofflor. 15,90kr/st. 15,90*40=636kr 636 kr
Duschar. 4000 kr/st 4000*4=16000kr 16000/10 =1600 kr
Hälsoartiklar, 40 kr/st. 40*100=4000kr 4000 kr
Personal. Tre anställda. 20 000kr/månaden. 20 000*8=160000.
160000*3=480000kr 480000 kr


Kostnader för alla 8 månaderna : 585343

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Bloggintresserade